Mindig jó

150.jpg

Címkék

56 (1) Akadémia (2) akt (1) akvárium (1) Állatkert (2) állatkert (1) állatok (5) anya (1) Augusztus 20. (2) autó (1) barlang (1) betegség (1) Biblia (1) Bikás-park (1) bikini (1) Böbe (1) budapest (1) Budapest (24) B szerkesztő (1) C-vitamin (1) chili (1) Cseh Tamás (1) divat (4) dohányzás (1) drog (1) elbontott (1) életmód (1) elpusztult (1) építész (1) erotika (6) értékelés (1) faun (1) festmény (2) fesztivál (1) film (2) Főkert (1) gasztro (3) gyerekek (4) háború (1) hajózás (1) híd (2) Horváth-kert (1) idegenvezetés (2) istenek (1) japán (1) japánkert (1) jégpálya (1) Jóhír (1) Karácsony (3) kiállítás (2) királyok (2) kirándulóhely (5) kokain (1) könyv (2) köztérkép (18) külföld (2) kultúra (1) kutya (1) kvíz (3) leg (1) London (1) maci (3) Magyarország (1) Magyar Nemzeti Galéria (1) majom (1) Margitsziget (1) mese (1) meztelen (1) Morning Show (1) műemlék (2) múltunk (22) Munkácsy (1) múzeum (1) Népsziget (1) Neptun (1) óceán (1) Oktoberfest (1) orvostudomány (1) pályázat (1) Pál Tamás (1) Press Card (1) programok (14) rádió (1) régen (6) reklám (1) rendszerváltás (1) sárkány (2) süti (1) Széchenyi (1) szerencse (1) Szeretlek Magyarország (79) szerkesztés (1) sziget (1) szikla (1) szobor (22) szobrok (3) szocializmus (2) Táncsics börtöne (1) tanösvény (1) természet (5) tévhit (1) Tilos Maraton (1) tópart (3) újbuda (1) Újbuda (6) újság (1) urbán (2) utazz (1) Vadaspark (3) vallás (3) Vasfa (1) villamos (1) vírus (1) vizsgaidőszak (1) xxi század (1) zene (4) Zsiguli (1) Címkefelhő

2014.10.15. 13:23 PilarT

5 pajzán per a török időkből

A szexuális kihágásokat a török hódoltság idején is szigorúan büntették. A nők és a férfiak kicsapongásait egyaránt elítélték.

tör.jpg

http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/5-pajzan-per-a-torok-idokbol

A háremek buja, vagy bujának képzelt világára gondolva joggal feltételezhetnénk, hogy a török megszállás idején lazább erkölcsök uralkodtak. A valóság viszont az, hogy rendkívül szigorúan büntették a paráználkodást. Íme, öt, a kor szokásai szerint könnyűvérűnek, erkölcstelennek bélyegzett személy bírósági ügye a török időkből.

"A disznónál is alávalóbb"

Katalin asszony viharos életű kalmárfeleség volt. A "szülőfalujára szégyent hozó erkölcsi magatartásról" a tolnai főbíró leveléből értesülhetünk: a török hatalmasságokhoz is bejáratos Kalmár házaspár a rossz nyelvek szerint nem csak a portékáit kínálta fel üzletfeleinek. A kereskedő ugyanis szemet hunyt a felett, hogy felesége egy-egy jó üzlet megkötése érdekében bájait is felkínálja. A baj akkor kezdődött, mikor a kalmár meghalt, Kató ugyanis több mint 9 hónappal a temetés után adott életet kisfiának, aki az idő múlásával egyre jobban kezdett hasonlítani az egyik helybéli török úrra. Ráadásul két évvel később ismét várandós lett, egy ideig titkolta, ám a legrosszabbkor indult be a szülés. Épp látogatókat fogadott, akik készségesen segítették a világrajövetelt, aztán még készségesebben pletykálták el a “megfattyazást”. A büntetőeljárást követően a kofaasszonyt kitiltották a piacról, elkobozták portékáit és két tehén árára, azaz 8 aranyforintra 33 dénárra büntették. De ezen felül sem tudta lemosni magáról soha a feslettség bélyegét.


Illusztráció: ahogyan a háremet képzelték a későbbi korok festői

A szoknyapecér

A Böndő Gyurka a mácsai marhahajcsár "nagy étvágyáról”" volt híres. Rideglegényként kora tavasztól késő őszig a mezőn lakott, nem meglepő hát, hogy hiányzott neki az asszonytársaság. A régóta gyanakodó mácsaiak azonban falustól indultak a “latorkodásairól” jól ismert Gyurka leleplezésére. Mikor rárontottak, félreérthetetlen helyzetben találták egy “kikapós menyecskével”. A faluban nagy port kavart a visszaeső bűnös szexuális botránya. Böndő Gyulát annak rendje s módja szerint halálra ítélték, legalábbis erre következtethetünk egy az udvarbíróhoz írt 1589-es leveléből. Gyurka sorsának alakulásáról azonban keveset tudni, hiszen meglehet, hogy az utolsó szót kimondó földesúrnak anyagi érdekét sértette volna megválni marhahajcsárjától, és ekként végül egészen másként alakult a bővérű rideglegény sorsa.


Marhahajcsárok a török hódoltság idején

Áldozatból elkövető

Anicát 19 éves korában hurcolták el a török portyázók, és szépségének, tanulékonyságának köszönhetően Fatime néven hozzáadták egy török agához. A lélekben törökké váló Fáti asszony férje korai halála után, Musztafa tihaja bégtől egy mentesítő levelet kapott. Ez feljogosította arra, hogy kofaként szabadon kereskedhessen az országban. Ám, hogy mivel kereskedett a pribékasszony, az csak jóval később derült ki. Egy fogadó udvarán épp "dolgát végezte" egy huszárlegény, mikor figyelt Fáti ott álló szekerének jajgató rakományára. A szekeret átvizsgálva egy asszonyt, két kislányt és egy kisfiút talált betömött szájjal, gúzsba kötve. Ekkor már fél évtizede keringtek rémisztő történetek a rejtélyes gyermek- és lányrablásokról elhíresült asszonyról. Fáti azt remélte, ha mindent bevall, az enyhítő körülménynek számít. Ám a 1648-as hadszéki vallatás leiratából tudhatjuk, hogy végül az áldozatból könyörtelen emberrablóvá váló pribékasszony a horogba vetés szörnyű kínhalálával felelt bűneiért.


Török úr és nő egy 1617-es rézmetszeten - Forás: OSZK

"Baromkodó" vitézek

Gecő bátyó vendéglőjének szérűskertjében a vesszőkből és gallyakból összetákolt sátrak alatt naphosszat víg, buja élet folyt. Ismerve a hely rejtelmes adottságait, két délceg huszárlegény is idehozta a kikapós, tüzes menyecskét, Rozit. Az 1682-es katonai iratok szerint azonban nem mindennapi látvány tárult a “paráználkodókat” tetten érők szeme elé, a triászt ugyanis édes hármasban kapták rajta. A bírák azonban nem a “baromkodó vitézek” miatt ültek össze. Bakacs főkapitány gonoszságai ellen indult vizsgálat során került napvilágra a huszárlegények története is. A hatalmaskodó és befolyásos Bakacsnak azonban haja szála se görbült, sőt a főkapitány megvédte embereit is, így a két huszár kicsapongásának sem lett komoly következménye. Rozikának pedig még aznap tökéletesen nyoma veszett.


Illusztráció: Évődés a fonóban

Akinek két férje volt

Borsos Erzsók apja, egyike volt a legvagyonosabb kecskeméti gazdáknak, így érthető módon lányát is jómódú emberhez adta feleségül. A férjül választott szépreményű szabómester azonban öreg volt és csúf. A fiatal és forróvérű Erzsók hamar elvágyódott mellőle. A sivár házasságot és kielégítetlenséget megunó fiatalasszony felpakolta összes mozdítható javukat, és nyíltan parázna életre adta magát. Mikor ebben is megcsömörlött, a szabómester még visszafogadta, ám nem sokkal később a nyughatatlan vérű menyecske ismét lelépett. Beleszeretett ugyanis egy szolnoki könnyűlovasba, akit azonban elfelejtett arról tájékoztatni, hogy már férjnél van. Összeházasodott vele, de a boldogságuk nem tartott sokáig. A szabómester valahogyan ráakadt, és feljelentette a hűtlen asszonyt. Az 1686-os jegyzőkönyv szerint a bigámiával, paráznasággal és lopással vádolt asszony önfeláldozóan védte szerelmét, mindent magára vállat, és a halálos ítélet kimondása után bátran állt a bitó elé.


Török portyázók foglyaikkal

A cikk Dr. Fenyvesi László Paráznák és szoknyapecérek című könyvének felhasználásával készült.

komment

Címkék: múltunk Szeretlek Magyarország


süti beállítások módosítása